
Nakon što su Sony i Nintendo već su podigli cijene svojih konzola za ovu godinu, na redu je stigao i XBOX.
XBOX navodi da će od 1. kolovoza ažurirati cijene diljem svijeta. Cijena XBOX konzola tako povećat će se za 100 američkih dolara za modele od 512 GB i 150 američkih dolara za modele od 1 TB. Također, XBOX će ukinuti model od 2 TB.
XBOX je uz najavljeno povećanje cijena, fanovima pružio i pojašnjenje zašto je to nužno, a isto prenosimo u cijelosti ,,prošlog listopada povećali smo cijenu XBOX konzole za 20 do 70 dolara u SAD-u. Nadali smo se da još jedno povećanje cijena neće biti potrebno i posljednjih nekoliko mjeseci proveli smo surađujući s dobavljačima o mogućim opcijama. Nažalost, cijene memorije i prostora za pohranu na konzolama porasle su više od 2,5 puta i očekujemo još jedno udvostručenje do jeseni 2027. Cijela industrija potrošačke elektronike bori se s trenutnom krizom komponenti, ali učinci su posebno teški za konzole. Za razliku od telefona, računala, zvučnika i drugih potrošačkih uređaja, konzole se obično ne prodaju s profitom, već za manje novca nego što košta njihova proizvodnja”.
Da bi XBOX olakšao svojim fanovima i budućim kupcima da prebrode navedena povećanja, uvodi i neke novitete:
Podsjetimo, cijene konzola nedavno su porasle zbog rastućih troškova komponenti poput memorije i pohrane, na koje je utjecala velika potražnja, posebno iz industrije umjetne inteligencije koja zahtijeva znatne količine ovih komponenti za svoje podatkovne centre praktički zakupljujući cijele godišnje proizvodnje. Kako se proizvođači suočavaju s višim troškovima komponenti poput DRAM-a i NAND memorije, rješenje vide u tome da navedene troškove prebace na potrošače, što u konačnici rezultira višim cijenama konzola.
PROČITAJ VIŠE... https://www.goodgame.hr/xbox-ponovno-podize-cijene-konzola-od-1-kolovoza/